Alternatiivmeditsiini entusiastid on eeterlikke õlisid kasutanud juba aastaid. Õlid koguvad järjest rohkem populaarsust, kuna nende kättesaadavus on tänapäeval palju kergem ning usutakse, et need tõesti aitavad terviseprobleemide korral. Eeterlike õlide kasulikkus tervisele on midagi, milles ei tasu kahelda.
“Eeterlikud õlid on fantastilised. Neil on palju eeliseid, ”ütleb integreeriva meditsiini spetsialist Yufang Lin, MD. “Probleem seisneb selles, kuidas inimesed neid kasutavad.”
Mis on eeterlik õli?
Eeterlikud õlid on kontsentreeritud taimeekstraktid.
“Taimed on valmistatud struktuurmaterjalidest ja fütokemikaalidest. Nendel kemikaalidel on omadused, millest pole kasu mitte ainult taimdele, vaid ka inimestele,” selgitab dr. Lin.
Eeterlike õlide valmistamiseks kulub tohutult palju taimset materjali, mis võib muuta mõned neist kalliks.
Eeterlike õlide eelised
Eeterlikke õlisid kasutatakse aroomiteraapias. Aroomiteraapia kasutab tervise parandamiseks eeterliku õli lõhna. Aroom hingatakse sisse või kantakse nahale.
Uuringud on näidanud, et eeterlikud õlid võivad aidata järgmiselt:
- Parandab tuju
- Vähendab stressi
- Aitab keskenduda
- Parem uni
- Tapab bakterid, seened ja viirused
- Vähendab ärevust ja valu
- Aitab vähendada põletikku
- Vähendab iiveldust
- Leevendab peavalu
Lavendel
Lavendlit iseloomustatakse kui õrna õli, millel on palju eeliseid. Lisa õli vannivette või difuuserile aroomiteraapiana. Tee ise toasprei, lisades spreipudelisse õli ja vett. Samuti saad õli kasutada baasõliga, millega saad teha massaaži või lihtsalt keha niisutada.
Lavendel aitab stressi, valu ja halva une vastu. Enne antiseptikumide avastamist kasutati lavendlit ka puhastusvahendina haiglastes.
Teepuuõli
Enamik inimesi kasutab teepuuõli antiseptilise, antimikroobse või seenevastase vahendina.
Akne – võta vatitups ja kasta see teepuu eeterlikku õlisse. Seejärel kanna see otse punnile – see on üks nendest eranditest, mille puhul ei pea õli lahjendama.
Jalataldadele – lahjenda õli baasõliga (kookosõli, jojoba) ning kanna segu kuivanud ja kahjustunud nahale.
Viiruki eeterlik õli (Frankincense oil)
Õlide kuningana tuntud viiruki eeterlik õli võib aidata põletike, negatiivse meeleolu ja halva une vastu. Uuringud on näidanud, et õli võib parandada ka astmat ja ennetada igemehaiguseid.
Viirukiõli on puiduse ja vürtsika lõhnaga. Seda kasutatakse aroomiteraapias ning seda lisatakse paljudesse kreemidesse. Kui soovid õli nahale kanda, tuleb seda baasõliga lahjendada.
Piparmünt eeterlik õli
On tuntud kui:
- Põletiku-, seene- ja bakterite vastane
- Võitleb väsimusega
- Leevendab peavalu
- Tõstab tuju
- Vähendab sooltes spasme
- Toetab seedimist
- Toetab mälu
Soovitame juua ka lihtsalt piparmünditeed, see aitab rahustada ärritunud soolt. Kui aga soovid piparmündi eeterlikku õli kasutada, tuleb seda kindlasti lahjendada.
Eukalüpt eeterlik õli
Eukalüpt on suurepärane eeterlik õli, mida külmal aastaajal käepärast võtta. See rahustab kinnist nina avades ninakäigud, et saaksid kergemini hingata (selle puhul võib aidata ka piparmündiõli).
Tänu oma antimikroobsetele ja põletikuvastastele omadustele võib see leevendada valu ja võidelda herpese viiruse vastu.
Eukalüptiõli kasutamisel järgi ettevaatusabinõusid, lahjenda seda enne paikset kasutamist. Seda ei tohi alla neelata ja sellel võib olla ohtlikke kõrvalmõjusid lastele ja lemmikloomadele.
Sidruniõli
Sidruni koorest ekstraheeritud sidruniõli võib piserdada õhku või kanda koos baasõliga nahale.
Sidruniõli tuntakse järgmiste omaduste poolest:
- Vähendab ärevust ja depressiooni
- Vähendab valu
- Leevendab iiveldust
- Tapab bakterid
On tehtud uuring, mis väidab, et aroomiteraapia koos sidruniõliga võib parandada Alzheimeri tõvega inimeste kognitiivset funktsiooni.
Sidruniõli sobib hästi aroomiteraapiaks ja paikseks kasutamiseks. Kuid on juhtumeid, kus sidruniõli võib muuta sinu naha päikesevalguse suhtes tundlikumaks ja suurendada päikesepõletuse ohtu. Seega palun väldi pärast kasutamist otsest päikesevalgust. Siia kuuluvad ka sidruni-, apelsini-, greibi-, sidrunheina- ja bergamotiõlid.
Sidrunhein eeterlik õli
Sidrunheinaõlil on tugev tsitruselõhn ja see aitab teadaolevalt leevendada stressi, ärevust ja depressiooni.
Uuringud on näidanud, et sidrunheinaõli kasutamine võib aidata II tüübi diabeediga inimestel veresuhkrut vähendada.
Enne nahale kandmist lahjenda õli baasõliga.
Apelsin eeterlik õli
Apelsiniõli valmistatakse tsitruseviljade koortest. Piserda seda õhku (pane pudelisse paar tilka õli ja lisa vett), kanna nahale koos baasõliga segatuna või kasuta kodus loodusliku puhastusvahendinga.
Apelsiniõli tuntakse järgmiste omaduste poolest:
- Tapab baktereid
- Vähendab ärevust
- Vähendab valu
Rosmariin eeterlik õli
Tõenäoliselt kasutate rosmariini selleks, et mõnele oma retseptile maitset lisada. Kuid rosmariiniõli kasutamisel on ka mõned teistsugused eelised – ajufunktsiooni parandamine, juuste kasvu soodustamine, valu ja stressi vähendamine, meeleolu tõstmine ja liigesepõletiku vähendamine.
Rosmariiniõli kasutatakse aroomiteraapias ning seda kantakse nahale koos baasõliga. Kui oled rase, sul on epilepsia või kannatad kõrge vererõhu käes, siis soovitame rosmariiniõli vältida.
Bergamotiõli
Mis on bergamot? Kui oled joonud Earl Grey teed, siis oled bergamoti söönud. See on õli, millel on puuviljane ja lilleline aroom. Kasutatakse nahal koos baasõliga.
Bergamotiõli tuntakse järgmiste omaduste poolest:
- Leevendab ärevust
- Tõstab tuju
- Madaldab vererõhku
Seedripuu eeterlik õli
Seedripuuõli on tuntud oma antibakteriaalsete omaduste tõttu. Sellel on kerge puidulõhn. Kasutatakse putukatõrjevahendina, šampooni ja deodorandi koostisainena. Soovitame seedripuuõli kasutada une ja ärevuse leevendamiseks.
Sobib kasutamiseks nii aroomiteraapias kui ka nahale kandmiseks baasõliga segatuna.
Kuidas eeterlikke õlisid kasutada?
Eeterlikud õlid on väga tugevad. Seepärast soovitame, et oleksid eelnevalt teadlik, miks ja kuidas neid kasutada. Kasutatakse ainult väikeseid koguseid – tavaliselt vaid paar tilka.
Aroomiteraapia
See on suurepärane viis oma tuju kiireks tõstmiseks. Sissehingamisel stimuleerib õli aroom otsekohe sinu kesknärvisüsteemi, kutsudes esile emotsionaalse reaktsiooni.
Variant nr. 1 – Hingake pärast õlipudeli avamist aroomi sügavalt sisse.
Variant nr. 2 – Pange paar tilka õli vatitikule ja nuusutage aroomi senikaua, kuni see hajub.
Variant nr. 3 – Pange paar tilka õli kaussi kuuma veega. Aseta pea kausi kohale, hoia rätikut enda pea ja kausi kohal ja hinga auru sisse.
Variant nr. 4 – Tee segu oma lemmik eeterlikkest õlidest ja sega need baasõliga. Nüüd võid õlisegu nahale kanda ja nautida seda mõnusat aroomi. Kindlasti sega õli enne baasõliga läbi, sest mõni õli on väga tugev ja võib esile kutsuda allergilise reaktsiooni.
Meil on müügil suurepärased roll-on otsikuga õlisegud. Ideaalne abivahend kotis kaasas kandmiseks.
Variant nr. 5 – Kasuta eeterlikku õli aroomilambis. Vali endale meelepärane aroomilamp, lisa sinna vett ning seejärel paar tilka oma lemmik õli. Süüta küünal ning aroomiteraapia võib alata!
Variant nr. 6 – Kasuta õlisid koos difuuseriga. Lisa difuuserisse vett, paar tilka õli ning pane masin stepslisse. Mõne hetke pärast täitub tuba meeldiva lõhnaga.
NB! Mõned inimesed tarvitavad eeterlikke õlisid ka suukaudselt. Meie ei soovita sellist asja omavoliliselt teha.
Dr. Lin on öelnud: “Kui just koolitatud taimetark sind ei juhenda, ei soovita ma eeterlikke õlisid mitte mingil viisil suukaudsel viisil kasutada. Õlid on nii tugevad, et need võivad olla kahjulikud. Isegi mõne tilga eeterliku õliga võtate endale märkamatult palju taimset materjali. Õlid võivad põletada ka suu limaskesta.”
NIPP! Kas teadsid, et laavakivile saab lisada eeterlikku õli? Ideaalne viis meeleolu tekitamiseks. Lisa paar tilka õli oma laavakivist käevõrule ja naudi aroomi terve päev!